| Supply Voltage | 20 → 30V |
| Number of Channels | 2 |
| Safety Contacts | 2 |
| Function | Safety Switch |
| Safety Category ISO 13849-1 | 4 |
| Safety Category (ISO 13849-1) | 4 |
| PL ISO 13849-1 | e |
| PL (ISO 13849-1) | e |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| SIL (IEC 61508) | 3 |
| Configurable | Yes |
| Standards Met | CE, cULus |
| Width | 51mm |
| Depth | 116mm |
| Safety Category | 4 |
| Series | STB |
| Length | 68mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.