| Contact Configuration | SPST |
| Coil Voltage | 5V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC | 1 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 200V dc |
| Coil Power | 72mW |
| Coil Resistance | 345Ω |
| Length | 32.4mm |
| Height | 10mm |
| Depth | 9.5mm |
| Dimensions | 32.4 x 9.5 x 10mm |
| Isolation Coil To Contact | 2kV ac |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Contact Resistance | 120 mΩ |
| Terminal Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Time Including Bounce | 0.5ms |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Switching Power DC | 30 W |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.