| Contact Configuration | SPST |
| Coil Voltage | 12V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC | 1 A |
| Maximum Switching Current (DC) | 1 A |
| Maximum Switching Voltage (AC) | 200V ac |
| Maximum Switching Voltage AC | 200V ac |
| Maximum Switching Voltage (DC) | 200V dc |
| Maximum Switching Voltage DC | 200V dc |
| Coil Power | 67mW |
| Coil Resistance | 2145Ω |
| Length | 31.8mm |
| Height | 8.9mm |
| Depth | 9.4mm |
| Dimensions | 31.8 x 9.4 x 8.9mm |
| Isolation Coil To Contact | 2kV dc |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Contact Resistance | 150 mΩ |
| Terminal Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Time Including Bounce | 0.5ms |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Switching Power DC | 15 W |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.