| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 16A |
| Number of Poles | 1 |
| Maximum Switching Voltage AC | 277V ac |
| Length | 18.2mm |
| Coil Resistance | 56Ω |
| Coil Power | 450mW |
| Depth | 10.2mm |
| Height | 14.8mm |
| Series | OJS |
| Isolation Coil To Contact | 4kVrms |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.