| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 16A |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V |
| Maximum Switching Voltage DC | 300V |
| Length | 29mm |
| Coil Resistance | 985 Ω |
| Coil Power | 500mW |
| Height | 25.5mm |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 12.6mm |
| Dimensions | 29 x 25.5 x 12.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.