| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 8A |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage (DC) | 30V dc |
| Maximum Switching Voltage DC | 30V dc |
| Length | 18.2mm |
| Coil Resistance | 777 Ω |
| Coil Power | 741mW |
| Height | 14.7mm |
| Series | SCHRACK Miniature Relay PT |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | +70°C |
| Width | 10.2mm |
| Dimensions | 18.2 x 10.2 x 14.7mm |
| Application | Appliances, HVAC, Industrial Controls |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.