| Coil Voltage | 230V ac |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 12A |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V ac |
| Length | 28mm |
| Coil Resistance | 19.465 kΩ |
| Coil Power | 9 and 1VA |
| Depth | 22.5mm |
| Height | 30mm |
| Series | SCHRACK Miniature Relay PT |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 22.5mm |
| Dimensions | 28 x 22.5 x 30mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.