| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 8A |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V ac |
| Length | 28.5mm |
| Coil Resistance | 627 Ω |
| Coil Power | 230mW |
| Depth | 10.1mm |
| Height | 12.3mm |
| Series | SCHRACK Miniature Power PCB RYII |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Width | 10.1mm |
| Dimensions | 28.5 x 10.1 x 12.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.