| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount, Plug In |
| Switching Current | 15A |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Plug In |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V ac |
| Maximum Switching Current AC | 8 A |
| Length | 29mm |
| Coil Resistance | 62 Ω |
| Coil Power | 403mW |
| Height | 15.7mm |
| Series | SCHRACK RT2 |
| Isolation Coil To Contact | 400V ac |
| Width | 12.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.