| Coil Voltage | 48V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Switching Current | 30A |
| Number of Poles | 1 |
| Latching | No |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Maximum Switching Voltage AC | 277V ac |
| Length | 32.5mm |
| Coil Resistance | 2.304 kΩ |
| Coil Power | 1W |
| Depth | 27.4mm |
| Height | 27.9mm |
| Series | Potter & Brumfield T9A |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Width | 27.4mm |
| Dimensions | 32.5 x 27.4 x 27.9mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.