| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 16A |
| Number of Poles | 1 |
| Latching | No |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V ac |
| Length | 21mm |
| Coil Resistance | 400Ω |
| Coil Power | 360mW |
| Depth | 16mm |
| Height | 20.6mm |
| Standards Met | IEC 60335-1, RoHS Compliant, UL E134517, VDE 40017837 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Life | 100000 (Electrical) cycles, 10000000 (Mechanical) cycles |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Isolation Coil To Contact | 2.5kV ac |
| Maximum Switching Power AC | 4.7 kVA |
| Application | Power |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.