| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 12A |
| Number of Poles | 1 |
| Coil Resistance | 360 Ω |
| Coil Power | 400mW |
| Series | G2RL |
| Isolation Coil To Contact | 5kV ac |
| Number of Coils | Single |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.