| Coil Voltage | 3V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 8A |
| Latching | Yes |
| Maximum Switching Current (AC) | 8 A |
| Maximum Switching Current (DC) | 10 A |
| Maximum Switching Current DC | 10 A |
| Maximum Switching Current AC | 8 A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.