| Coil Voltage | 12V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 30A |
| Number of Poles | 4 |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC | 125V dc |
| Length | 40mm |
| Coil Resistance | 400Ω |
| Coil Power | 0.36W |
| Height | 24mm |
| Series | RF |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Switching Power DC | 180 W |
| Maximum Switching Power AC | 1500VA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.