| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Maximum Switching Voltage AC | 280V ac |
| Maximum Switching Current AC | 4 A |
| Length | 35mm |
| Depth | 35mm |
| Height | 54.4mm |
| Series | CR-P |
| Standards Met | CE, CULus, EAC, RoHS Compliant |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 22.5mm |
| Dimensions | 35 x 35 x 54.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.