| Coil Voltage | 230V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Switching Current | 16A |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Length | 35mm |
| Depth | 35mm |
| Height | 54.4mm |
| Series | CR-P |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +55°C |
| Dimensions | 35 x 35 x 54.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.