| Monitoring Application | Thermistor motor temperature protection |
| Contact Configuration | SPDT |
| Voltage Sensitivity | Motor Voltage |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Series | 3RN2 |
| Height | 100mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 17.5mm |
| Dimensions | 91.6 x 17.5 x 100mm |
| Length | 91.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.