| Monitoring Application | Temperature |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Temperature Sensitivity | Winding Temperature |
| Series | EMD-BL-PTC |
| Height | 88mm |
| Operating Temperature Range | +55°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 17.5mm |
| Dimensions | 65.5 x 17.5 x 88mm |
| Length | 65.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.