| Monitoring Application | Temperature |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Temperature Sensing Range | -50 → +50°C |
| Series | Eaton Moeller |
| Height | 78mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 22.5mm |
| Dimensions | 109.5 x 22.5 x 78mm |
| Length | 109.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Temperature Sensed | +50°C |
| Minimum Temperature Sensed | -50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.