| Monitoring Application | Thermistor motor temperature protection |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Time Delay | <20ms |
| Series | MK 9052 |
| Height | 82mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 22.5mm |
| Dimensions | 99 x 22.5 x 82mm |
| Length | 99mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.