| Monitoring Application | Standstill |
| Electrical Phase | 1, 3 |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Series | BD 5936 |
| Height | 74mm |
| Operating Temperature Range | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Width | 45mm |
| Dimensions | 121 x 45 x 74mm |
| Length | 121mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.