| Monitoring Application | Frequency |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Frequency Sensing Range | Maximum of 60Hz |
| Series | IK 9143 |
| Height | 90mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 17.5mm |
| Dimensions | 58 x 17.5 x 90mm |
| Length | 58mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Frequency Sensed | 60Hz |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.