| Monitoring Application | Current |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Time Delay | >=30ms |
| Series | IK 8702 |
| Height | 89mm |
| Operating Temperature Range | +45°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 17.5mm |
| Dimensions | 59 x 17.5 x 89mm |
| Length | 59mm |
| Maximum Operating Temperature | +45°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.