| Monitoring Application | Current |
| Electrical Phase | 1 |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Current Sensitivity | Overcurrent |
| Time Delay | <300ms |
| Series | DIA53 |
| Current Range | 2 → 20A |
| Height | 81mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 17.5mm |
| Dimensions | 67.2 x 17.5 x 81mm |
| Length | 67.2mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.