| Monitoring Application | Insulation |
| Electrical Phase | 1, 3 |
| Voltage Sensing Range | 0 → 400 V ac, 0 → 600V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Frequency Sensing Range | 13.5 → 440Hz |
| Series | CM-IWN |
| Height | 85.6mm |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 45mm |
| Dimensions | 104.8 x 45 x 85.6mm |
| Length | 104.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Standards Met | CE, cULus, EAC |
| Maximum Temperature Sensed | 85°C |
| Minimum Voltage Sensed | 0V ac/dc |
| Maximum Voltage Sensed | 400 V ac, 600V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.