| Maximum Coil Frequency | 8GHz |
| Relay Type | HF Relay |
| Coil Resistance | 740Ω |
| Insertion Loss | 0.5 dB @ 8 GHz |
| Isolation | 40 dB @ 8 GHz |
| VSWR Voltage Standing Wave Ratio | 1.4 @ 8 GHz |
| Impedance | 50Ω |
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil Voltage | 24V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Coil Power | 5W |
| Contact Material | Copper |
| Height | 12mm |
| Special Features | High Frequency, High Life Span, High Power Applications, High Repeatability |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Operating Time Including Bounce | 5ms |
| Depth | 12mm |
| Life | 2000000 (Cold Switch) cycles, 500 (Hot Switch) cycles |
| Dimensions | 15 x 12.7 x 12mm |
| Relay Switching Classification | General Purpose Relay |
| Length | 15mm |
| Number of Poles | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.