| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 4 |
| Terminal Type | Plug In |
| Depth | 73mm |
| Height | 97mm |
| Length | 31mm |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Special Features | Spring Pressure Connection Technology |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Life | 100000 (Electrical) Operations, 20000000 (Mechanical) Operations |
| Relay Switching Classification | Miniature Relay |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Standards Met | 858-304:GL, EN 60664-1, EN 61810-1, UL 508 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.