| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Cage Clamp |
| Depth | 86 mm |
| Height | 73mm |
| Length | 15mm |
| Series | 788 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Special Features | IP20 Degree of Protection, LED Indication, Mechanical Indication |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 10 x 10^3 cycles |
| Relay Switching Classification | Miniature Relay |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.