| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Snap-On Rail Mount |
| Load Voltage Rating | 24V |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 76mm |
| Height | 93mm |
| Length | 6.2mm |
| Series | SIRIUS |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 6A |
| Special Features | Short-Circuit Protection |
| Relay Type | Plug-In Module |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
| Accessory Type | Relay Coupler |
| Turn On Time | 12ms |
| Turn Off Time | 13ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Life | 10000000 cycles |
| Dimensions | 6.2 x 93 x 76mm |
| Relay Switching Classification | Plug-In Relay |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Standards Met | CSA, UL Listed |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.