| Coil Voltage | 5V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Load Current Rating | 18mA |
| Minimum Input Voltage | 2.75V |
| Maximum Input Voltage | 8V dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Series | M SERIES |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Accessory Type | Interface Relay |
| Turn On Time | 0.1ms |
| Turn Off Time | 0.75ms |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Standards Met | CE |
| Input Voltage Range | 2.75 → 8V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.