| Coil Voltage | 60V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Depth | 6.3mm |
| Height | 79.9mm |
| Length | 103.1mm |
| Input Current | 6A |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Input Voltage Range | 250V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.