| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Plug In |
| Depth | 75mm |
| Height | 93mm |
| Length | 16mm |
| Series | RIF-1-RPT-LDP-24DC/2X21AU |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 30000000 (Mechanical) cycles |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Switching Power (AC) | 2 kVA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.