| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Minimum Input Voltage | 9.6V |
| Maximum Input Voltage | 18V dc |
| Switching Voltage | 230V |
| Terminal Type | Plug In |
| Depth | 78mm |
| Height | 93mm |
| Length | 6.2mm |
| Series | RIF-0-RPT-12DC/21 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 16mA |
| Relay Type | Interface Relay |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Accessory Type | Interface Relay |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 20000000 (Mechanical) cycles |
| Dimensions | 15 x 27.3 x 19mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Input Voltage Range | 9.6 → 18V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.