| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Number of Poles | 1 |
| Minimum Input Voltage | 20.2V |
| Maximum Input Voltage | 24V dc |
| Switching Voltage | 250V ac/dc |
| Terminal Type | Plug In, Screw |
| Depth | 94mm |
| Height | 80mm |
| Length | 14mm |
| Series | PLC-RSC- 24DC/21HC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 18mA |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
| Accessory Type | Relay Module |
| Turn On Time | 8ms |
| Turn Off Time | 10ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Life | 3 x 10^7 cycles |
| Dimensions | 14 x 94 x 80mm |
| Relay Switching Classification | Miniature Relay |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Input Voltage Range | 20.2 → 33.6V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.