| Coil Voltage | 220 V dc, 230V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Minimum Input Voltage | 220 V dc, 230V ac |
| Switching Voltage | 250V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 94mm |
| Height | 80mm |
| Length | 6.2mm |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | (110 V dc) 3 mA, (120 V ac) 3.5mA |
| Operating Temperature Range | -20 → +60 °C, -40 → +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C, -20°C |
| Life | 20000000 cycles |
| Dimensions | 6.2 x 94 x 80mm |
| Maximum Operating Temperature | +55 °C, +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.