| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Number of Poles | 1 |
| Maximum Input Voltage | 24V dc |
| Switching Voltage | 250V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 62.5mm |
| Height | 75mm |
| Length | 17.5mm |
| Series | EMG 17-REL/SG-B 24/21/P |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 8mA |
| Operating Temperature Range | -40 → +50°C |
| Turn On Time | 5ms |
| Turn Off Time | 5ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 17.5 x 62.5 x 75mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.