| Coil Voltage | 24V ac/dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Maximum Input Voltage | 24V ac/dc |
| Switching Voltage | 30 V ac, 36V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 17.5mm |
| Height | 75mm |
| Length | 62.5mm |
| Series | EMG 17-REL/KSR- 24/21-21-LC AU |
| Contact Material | Gold Plated |
| Input Current | 18mA |
| Operating Temperature Range | -20 → +40°C |
| Turn On Time | 8ms |
| Turn Off Time | 10ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Life | 20000000Cycles |
| Dimensions | 62.5 x 17.5 x 75mm |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.