| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Load Current Rating | 50mA |
| Terminal Type | Push In |
| Depth | 77.9mm |
| Height | 90mm |
| Length | 6.2mm |
| Series | G2RV |
| Special Features | Realised About 25% Lower Profile Than Conventional Products |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 5000000 (Minimum) operations |
| Relay Switching Classification | Non-Latching Relay |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.