| Coil Voltage | 24V ac |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 4 |
| Minimum Input Voltage | 19.2V |
| Maximum Input Voltage | 26.4V |
| Switching Voltage | 250V |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 86.9mm |
| Height | 78.4mm |
| Length | 27mm |
| Series | 58 Series |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 53mA |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Turn On Time | 10ms |
| Turn Off Time | 10ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Input Resistance | 190Ω |
| Dimensions | 27 x 73 x 78.4mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.