| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Switching Voltage | 250 → 440V ac |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 64.6mm |
| Height | 82.9mm |
| Length | 15.8mm |
| Series | 4C Series |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 40mA |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Turn On Time | 15ms |
| Turn Off Time | 12ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Input Resistance | 300Ω |
| Dimensions | 81 x 15.8 x 64.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.