| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Voltage | 250V |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 75.3mm |
| Height | 78.6mm |
| Length | 15.8mm |
| Series | 48 Series |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 41mA |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Turn On Time | 15ms |
| Turn Off Time | 12ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Input Resistance | 292.68Ω |
| Dimensions | 15.8 x 75.3 x 78.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.