| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Switching Voltage | 1.5 → 33V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 75.6mm |
| Height | 87.9mm |
| Length | 6.2mm |
| Series | 38 Series |
| Input Current | 10.5mA |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
| Turn On Time | 12ms |
| Turn Off Time | 12ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Dimensions | 87.9 x 6.2 x 75.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.