| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Load Current Rating | 16A |
| Terminal Type | Socket |
| Depth | 29mm |
| Height | 15.7mm |
| Length | 29mm |
| Series | CR-P |
| Relay Type | Interface Relay |
| Operating Temperature Range | -40 to +85°C |
| Accessory Type | Interface Relay |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 29 x 12.7 x 15.7mm |
| Relay Switching Classification | Interface Relay |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Standards Met | EAC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.