| Coil Voltage | 24V ac |
| Contact Configuration | 2CO (SPDT) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Load Current Rating | 8A |
| Depth | 12.7mm |
| Height | 15.7mm |
| Length | 29mm |
| Series | CR-P |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 29 x 12.7 x 15.7mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.