| Coil Voltage | 12V dc |
| Coil Resistance | 90Ω |
| Contact Configuration | SPDT |
| Number of Poles | 1 |
| Switching Current | 30A |
| Maximum Switching Current DC | 40 A |
| Maximum Switching Voltage DC | 14V dc |
| Mounting Type | Plug In |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Isolation Coil To Contact | 500V rms |
| Length | 26.5mm |
| Depth | 26.5mm |
| Height | 24.5mm |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| Life | 105Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Series | VF4 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.