| Terminal Type | Screw |
| Length | 75mm |
| Depth | 29mm |
| Height | 61mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Poles | 4 |
| Special Features | Humidity Rating in 35 to 85 %, IP Rating at IP20 |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 75 x 29 x 61mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.