| Voltage | 250V ac |
| Accessory Type | Relay Socket |
| Series | D-SERIES |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Type | Screw |
| Current Rating | 10A |
| Number of Contacts | 4 |
| Special Features | IP Rating at IP20, Product Weight 48.1 |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 31 x 29.5 x 71mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.