| Voltage | 24V |
| Accessory Type | Relay Base |
| Series | PLC-BPT- 24DC/21 |
| Height | 94mm |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Termination Type | Plug-In |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Contacts | 1 |
| Operating Temperature Range | -40 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 80 x 6.2 x 94mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.