| Series | PLC-BPT-230UC/21/SO46 |
| Terminal Type | Push In |
| Length | 80mm |
| Depth | 6.2mm |
| Height | 94mm |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Temperature Range | -40 → +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 80 x 6.2 x 94mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.