| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | Xenon |
| Luminosity | 170 lm |
| Batteries | 2x D |
| Case Material | Plastic |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22 |
| Model | TS-26 |
| Range | 5 m |
| Beam Type | Spot |
| Length | 200 mm |
| Colour | Yellow |
| Weight (with Batteries) | 350g |
| Weight with Batteries | 350g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.